Szükségünk van kozmetikusra?
Egyre több reklám kérdőjelezi meg a szakmánk létjogosultságát. Azt sugallják, otthon mindent el tudunk végezni magunkon. És igen, amíg nem dolgoztam kozmetikusként, addig ezt én is elhittem, rendíthetetlenül barkácsoltam magamon, több-kevesebb – inkább kevesebb – sikerrel. Nem véletlenül! A suliban 2 éven keresztül tanultam hogyan kell gyantázni, nyomkodni, és ezer más műveletet. Azonban nemcsak ezek gyakorlati menetét, hanem a velük párhuzamosan futó elméletet is, ami legalább olyan fontos, hiszen ha nem tudnám, hogy mit miért csinálok úgy, ahogy, akkor semmi sem különböztetne meg az otthoni kézimunkástól.
Kezdjük a gyantázással: biztosan égetted már meg a bőrödet a túl meleg gyantával, vagy szereztél lila foltokat, letörnek a szőrszálak, vagy épp állandóan benőnek, a szépen bebarnult pigmentfoltokról már ne is beszéljünk… Nem folytatom, hisz tudjuk rég: olcsó húsnak híg a leve.
A bőrdiagnózis talán az egyik legfontosabb lépés, legyen szó bármilyen kezelésről. Anatómiai összefüggések ismerete nélkül ez azonban lehetetlen! Ez minden kezelés alfája és omegája.
Mi a helyzet a krémekkel? Sok helyen lehet már online INCI-t (összetevő listát) elemezni, azonban ezt önmagában kevésnek tartom az anyagismeret összefüggéseinek ismerete nélkül. Mostanában divatos személet csak feketén vagy fehéren láttatni a dolgokat. Nézzük például a kőolaj származékok (pl. paraffin, vazelin stb.) esetét: a köztudatban talán az egyik leginkább kerülendő összetétel, főleg az internetes média hatására annyi tudható róla, hogy egyáltalán nem szívódik fel, és gátolja a bőrlégzést. Egyéb más tulajdonsága kevésbé ismert. Filmréteget vonva a bőrre megakadályozza a bőr láthatatlan vízleadását is (ezáltal tud hidratálni), illetve saválló volta miatt kerül olyan kozmetikumokba, melyekben a hatóanyagként résztvevő savak megbontanák a krém stabilitását. Vagy egy egyszerű hétköznapi példa a paraffinnál maradva (ökomamák vesszőparipája): a popsikenőcs! Vajon miért a paraffin, és miért nem a shea vaj a fő összetevő? Nos, a sheavaj remek bőrtápláló és vivőanyag (vizes fázisú anyagokat megköti és magával viszi a bőrbe). Gondolkodjunk együtt: a vizelet vizes fázisú… és ha sheavajjal kenem a gyerek popsiját, akkor miért is lesz piros? Mert hiányzik az a védő filmréteg, amit a paraffin vonna a baba bőrére, hogy ne csípje ki a pisi.
Arról, hogy miért hatásosabbak a professzionális kozmetikumok, mint a kereskedelmi forgalomban kaphatóak, itt olvashattok bővebben.
Aztán vehetjük azokat az eljárásokat, amelyeket a kozmetikai ipar az orvos esztétikai kezelésekből vett át évtizedek alatt (lézer, ultrahang, dermaroller stb.), és alkalmazásuk kozmetikusoknak is speciális tanfolyamokhoz kötött. Ne gondoljuk, hogy a bevásárlóközpontok vagy műszaki áruházak polcain található termékek használatáért bármely gyártó vállalná azt a felelősséget, melyet eddig orvosok vállaltak az általuk végzett kezelések során. A multik sajnos ezekkel a termékekkel is a tájékozatlan vásárlókat célozzák meg.
A fentiek alapján bízom benne, hogy ti is belátjátok: helyes diagnózis alapján, célorientált és eredményes, valóban sikeres kezelést csak kozmetikus szakemberrel tudtok elérni.
|